Cenová mapa nemovitostí v USA

ZPĚT K VÝPISU ČLÁNKŮ

V tomto článku vám chci ukázat, jak vypadá taková normální, běžně dostupná cenová mapa nemovitostí v USA. No a za týden napíšu článek o cenové mapě nemovitostí v České republice a uděláme si porovnání.

 

vlajka USA

 

CENOVÁ MAPA V USA www.zillow.com

Tuto cenovou mapu jsem našel díky Johnu Vaňharovi (znáte ho z nejnovější řady TV pořadu „Den D“). John podniká v USA už řadu let, vlastní několik firem a mimo jiné investuje do nemovitostí v USA.

Co můžete od takové normální, běžně dostupné cenové mapy očekávat?

For Sale, Recently Sold – na prodej, prodáno
Na mapě vidíme detailní přehled prodaných nemovitostí a také nemovitostí, které jsou právě v prodeji.

 

cenová mapa v USA

 

Po rozkliknutí konkrétní nemovitosti uvidíme další data:

Zestimate – odhadovaná tržní hodnota nemovitosti
Jednoduše řečeno je to odhadovaná tržní hodnota nemovitosti, která bere v potaz množství relevantních dat. Prodané nemovitosti v okolí, právě prodávané nemovitosti v okolí, za jak dlouhou dobu se podařilo nemovitost prodat, celkový počet transakcí v okolí, aj. obecné faktory). Dále také faktory týkající se konkrétní nemovitosti, jako je rok výstavby, m2, počet ložnic, koupelen aj. – tyto faktory může upravovat majitel nemovitosti a podílet se tak na zpřesnění Zestimate. Více o tom, jak se stanovuje Zestimate naleznete zde.

 

Rent Zestimate –  odhadovaná měsíční cena za pronájem nemovitosti
Něco obdobného, tentokrát však pro účely pronájmu nemovitosti.

 

Owner Estimate – odhad majitele nemovitosti
Aby byl odhad ceny přesnější, majitelé zde mohou upravit faktické údaje jejich nemovitosti. Např. doplnit rok výstavby, počet a velikost pokojů. Pokud nesouhlasí s odhadovanou tržní hodnotou, mohou zanechat komentář a k ceně se vyjádřit.

 

Cenová mapa v USA

 

Price History – cenová historie
Tohle je asi nejzajímavější údaj. U této konkrétní nemovitosti například vidím, že 24. 9. 1997 byl dům poprvé prodán za cenu $220,000.
18. 5. 2011 byl dům vložen (zalistován) opět do prodeje. Cena byla stanovena na $649,000 a prodej zajišťovala realitní kancelář RealMart Realty.
Nejspíš se nedařilo a tak došlo 4. 1. 2012 ke snížení ceny na $600,000 a ke změně realitní kanceláře na Coldwell Banker.

 

Pouze Coldwell Banker! V USA není možné, aby prodej jedné nemovitosti zaštiťovalo více realitních kanceláři, tak jako je tomu u nás!

 

17. 4. 2012 byla nemovitost prodána za částku $595,000, $230 za čtvereční stopu.

Cenová mapa USA

 

Tax History – daňová historie
Přehled o vývoji daně z nemovitosti.

Cenová mapa v USA

 

Neighborhood – sousedství
Máte možnost podívat se jakou tržní hodnotu má nemovitost vašeho souseda, místního zubaře, nebo senátora, kterého jste si zvolili. Stačí znát adresu a najít na mapě jejich nemovitost. Pokud se nemovitost prodává, bude zvýrazněna žlutou barvou. Červenou barvou pak bude odlišena nemovitost, která již byla někdy nabízena a prodána novému majiteli. V přehledných statistikách uvidíte jak dlouho se prodávala, jaká realitní kancelář ji nabízela a za jakou cenu se prodala. Na takovou objektivitu a transparentnost si budeme muset v České republice ještě pár let (snad ne desítek let) počkat.

 

Cenová mapa USA

 

Contact a local agent – Kontaktujte místního makléře
V USA fungují realitní makléři trochu jinak. Každý makléř je specialista na danou oblast a jedině tam působí a prodává. Makléř ví o všech nemovitostech, které se v jeho oblasti prodávají. Ví, kde je nejbližší pošta, obchod, nebo dětské hřiště. To není nic zvláštního, říkáte si. Ale hlavně: i když nehodláte nic prodávat, místního realitního makléře prostě znáte. Stejně tak jak znáte místní listonošku a řezníka, znáte i makléře. Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost, volba makléře je jasná. Kdo jiný, než Váš místní makléř a zároveň odborník pro Vaši oblast by měl nemovitost prodávat.

 

Cenové mapy v USA

 

Pokud bydlím v USA a rozhodnu se prodat svou nemovitost, nemusím být odborník na reality. Podívám se na www.zillow.com, prohlédnu si na mapě své okolí, podívám se za kolik $ koupil minulý měsíc můj nový soused svůj dům, podívám se na aktuálně prodávané nemovitosti v okolí a stejně tak prodané nemovitosti za posledních pár měsíců. Díky detailnímu popisu všech nemovitostí (prodejní cena, obytná plocha, počet pokojů, rok výstavby aj.) mohu velice dobře porovnat svůj dům s ostatními a určit aktuální tržní hodnotu své nemovitosti. Potom kontaktuji svého místního makléře, požádám ho o vytvoření marketingového a prodejního plánu své nemovitosti, domluvím si podmínky a prodej může začít. Jak přehledné a jednoduché…

 

Příští článek bude o cenové mapě nemovitostí v České republice. Už teď můžu prozradit, že článek bude končit slovy: Jak nepřehledné a složité…

 

blog.idnes.cz

Tento článek vyšel také na nejčtenějším blogu v České republice