Jak najít správnou realitní kancelář?

ZPĚT K VÝPISU ČLÁNKŮ

Taky se někdy zamýšlíte nad tím, jak a kde najít správnou realitní kancelář a správného realitního makléře? Jak si udělat objektivní názor o tom s kým při prodeji spolupracovat a komu se naopak vyhnout velkým obloukem? Tohle téma mi leží v hlavě už několik týdnů a tak se pokusím napsat svůj pohled na věc a třeba mi pomůžete i vy, když se podělíte v diskuzi o své zkušenosti.

Vžívám se do role klienta, který chce prodat svou nemovitost. Při prodeji chce využít služeb realitní kanceláře, ale neví kterou si vybrat – na trhu je jich mnoho a čím větší má možnost výběru, tím je pro něj výběr těžší. Klasický příklad rozhodovací paralýzy.

 

Co by měl klient udělat jako první?

Pokud se vžiju do role klienta (přiznávám, že můj pohled může být zkreslený mými zkušenostmi v realitním oboru), ale i přes to. Pokud bych byl klient, udělal bych tyto věci v následujícím pořadí:

1. Napíšu na facebook: „Kamarádi, rozhodl jsem se prodat svůj byt. Znáte prosím někdo solidního realitního makléře, který by mi pomohl a za kterého dáte ruku do ohně?“ – předpokládám, že moji přátelé z facebooku mě nezklamou.

2. Zeptám se přátel v off-line světě (kolegů z práce, příbuzných) jestli i oni neznájí realitního makléře, který by mi pomohl, na kterého je spoleh, který umí prodávat a jedná korektně – ani tady bych se nebál dát na jejich doporučení.

3. Pokud jsem stále svého makléře nenašel, napíšu do Google vyhledávače něco ve smyslu „realitní makléř reference Praha“ „realitní makléř Praha doporučení“ „solidní realitní makléř Praha“ „hodnocení realitních kanceláří“ „realitní kancelář Praha diskuze“ „férová realitní kancelář“ atd., možností je spousta. A teď už jen proklikávám stránky, hledám doporučení, reference, nabídku služeb a konkrétní makléře. Hledám tak dlouho, dokud mě někdo nezaujme.

4. čtvrtý bod není potřeba, v této chvíli už musím mít jasno! V dnešní době nemá cenu ztrácet čas a chodit osobně na pobočky realitních kanceláří a hledat makléře tam, vše důležité o realitní kanceláři a realitním makléři se musíte dozvědět z webových stránek společnosti.

 

takže…

…několik makléřů mě zaujalo. Zvednu telefon a zavolám jim. Zeptám se, zda mají zájem prodávat mou nemovitost a pozvu je na nezávaznou schůzku. Říkám tomu „casting“, nebo „výběrové řízení“. Od každého zjistím rozsah jejich služeb, zeptám se na jejich zkušenosti, vyžádám si reference, jednoho z nich si vyberu a ten bude prodávat mou nemovitost. Já osobně bych nehledal realitní kancelář, ale spíš bych se zaměřil na konkrétního makléře, se kterým si budu rozumět. Který mi bude názorově blízký, u kterého vidím odhodlání, entuziasmus, vidím, že ho práce baví a jsem přesvědčený, stejně jako musí být přesvědčený on, že mou nemovitost prodáme.

Pokud nejsem po měsíci s jeho prací spokojený, rozloučíme se a udělám další casting a vyberu tentokrát lépe. Nic víc v tom není, nebo se pletu?

Prosím, podělte se o své zkušenosti a názory v diskuzi. Myslím, že tohle je hodně důležité téma, které si zaslouží pozornost.

 

Díky Martin