Makléř je od toho, aby zajistil bezpečný převod

ZPĚT K VÝPISU ČLÁNKŮ

Při prodeji nemovitosti je pochopitelně třeba vše ošetřit po právní stránce. Téměř na každém kroku přitom čekají překážky a rizika. Následky chyb a prodlení bývají fatální – prodávající přijde o velké peníze, v extrémních případech dokonce o celou nemovitost a samozřejmě o obrovskou spoustu času a energie.

Majitelé, kteří až do nalezení kupce pracovali bez realitky, se při sestavování smlouvy nejčastěji obrací na advokátní kancelář. Zde je pak také často zaskočí vysoká cena a časová prodleva. Běžnou praktikou je tzv. úschova kupní ceny neboli uložení peněz u vhodného schovatele, kdy jsou peníze prodávajícímu vyplaceny až po převedení vlastnického práva v katastru nemovitostí. Tato služba stojí i několik desítek tisíc korun.

Profesionální realitní makléř vás upozorní na všechna rizika, popřípadě je ohlídá za vás. Spolupracuje se zkušenými odborníky a společně s nimi zajistí bezpečný převod. Je zde jen malý prostor pro chybu a nulová pravděpodobnost, že prodávající přijde o peníze či dokonce celou nemovitost – vždyť realitní makléř dává všanc svou kariéru a dobré jméno.

Uvážit je třeba ještě jednu věc. Zatímco kredibilitu kupujícího lze zjistit jen těžko, o makléři si může majitel nemovitosti zjistit všechny potřebné informace během několika vteřin. Pokud si prohlédnete reference, nemůžete šlápnout vedle.

Co všechno se může stát?

Pro člověka, který se v potřebných zákonech a nařízeních zcela nevyzná, jsou právnické náležitosti obrovský problém a zdržení. Obchod uzavírají dvě strany a každá z nich pochopitelně hájí své zájmy. Kupující chce nemovitost koupit za co nejlepších podmínek, a pokud k tomu má prostředky, může prodávajícímu značně zkomplikovat situaci. Ten až příliš pozdě zjistí, že zdánlivě obyčejná kupní smlouva mezi řádky skrývá velmi nevýhodné či dokonce nepřijatelné podmínky.

Dojít může i k cílenému podvodu a trestnému činu, který pak prodávajícího stojí celoživotní úspory. Samozřejmě se mohou objevit nejrůznější pokuty za prodlení, problémy s vlastnickým právem na katastru nemovitostí či smluvní pokuty. O věcných břemenech, poznámkách, exekucích, věcných právech či nezkolaudovaných stavbách, které prodej výrazně protáhnou či dokonce znemožní, někdy nemá tušení dokonce ani prodávající.

Zaplacená provize nekončí v kapsách realitních makléřů. Získáte za ni účinnou reklamu a propagační materiály (a tím i rychlejší odezvu, která se rovná vyššímu zisku), odbornou pomoc, právní servis a pojistíte se proti případným problémům, které mohou při prodeji nastat. Profesionální realitní makléř s dlouholetou zkušeností za vás bude chodit na prohlídky, komunikovat se zájemci, vyřizovat právní náležitosti a vy zjistíte, že čas, který vám ušetří, je k nezaplacení.

Přečtete si i další výhody spolupráce s realitním makléřem:
1. NEMOVITOST SE PRODÁ ZA VYŠŠÍ CENU
2. MAKLÉŘ PODPOŘÍ PRODEJ ÚČINNÝM MARKETINGEM
3. MAKLÉŘ VÁM UŠETŘÍ SPOUSTU ČASU