Na co si dát pozor při koupi pozemku pro stavbu rodinného domu

ZPĚT K VÝPISU ČLÁNKŮ

Kupujete pozemek a nechcete udělat nějakou zásadní chybu, která by vás mohl později mrzet. Zkuste se podívat na tento seznam a při výběru a koupi pozemku, podle těchto bodů postupovat.

 

1. Právní stav pozemku. Zjistíte jej na listu vlastnictví, který vám na požádání poskytnou na katastru nemovitosti, nebo www.czechpoint.cz

Zkontrolovat musíte zejména:
a. jestli osoba, která vám pozemek nabízí je vlastníkem nemovitosti, a nebo zda má k prodeji potřebné oprávnění (plná moc, zprostředkovatelská smlouva),

b. zda nejsou na listu vlastnictví nějaká omezení, jako například – věcná břemena, zástavní práva apod.

2. Je pozemek skutečně stavební? Tuto informaci zjistíte prostudováním platného územního plánu, kde je přesně stanoveno, které pozemky v lokalitě jsou stavební a které nikoli. Územní plán obsahuje vždy i přesné vymezení toho, co lze na daném pozemku stavět (procentuální zastavitelnost, max. výška hřebene, sklon střechy atd.) V grafické části územního plánu zjistíte i ochranná pásma, záplavové oblasti a další limity pozemku. Uzemní plány má většina obecních/stavebních úřadů na svých stránkách v plném znění. Pokud ne, pak je potřeba vypravit se na stavební úřad osobně.

3. Inženýrské sítě. V tomto bodě jde zejména o kanalizaci, vodovod, plyn, elektřinu a komunikace.
a. v ideálním případě by měly být veškeré sítě zkolaudovány a vyvedeny do pilířku na váš vybraný pozemek – pokud jsou, máte vyhráno!

b. pokud nejsou sítě zkolaudovány, pak je potřeba zjistit si skutečný stav předpokládané výstavby a kolaudace. Nikdy nedejte na ujištění majitele nebo realitní kanceláře, že se vše rychle dodělá, nebo že už to je zařízené… pokud nejsou sítě zkolaudovány, nedostanete stavební povolení! Jediné místo, kde dostanete skutečně relevantní informaci, je stavební úřad.

c. pokud jsou sítě vedeny v ulici, ale nejsou vyvedeny na pozemek, je nezbytné nechat veškeré přípojky na pozemek přivést – počítejte ale s časovou náročností (až 6 měsíců) a pak finanční stránkou (v extrémních případech až do 150 tis.), v každém případě doporučuji konzultaci se stavebním úřadem a následně správci sítí, zejména elektřiny (kde vám nemusí dát souhlas kvůli nedostatečné kapacitě a chtít po vás vybudovat novou trafostanici).

4. Hydrogeologický, geologický a radonový průzkum. Doporučuji jej provést dopředu. Nicméně ze zkušenosti vím, že klienti si tyto průzkumy nechávají dělat až pro potřebu stavebního povolení. Informace lze ale snadno získat např. od sousedů, nejlépe majitelů čerstvých novostaveb, kteří vám své zkušenosti rádi sdělí (informace bývají stejné pro celou lokalitu). Druhou možností je pak opět návštěva stavebního úřadu, jeho pracovníci řeší problémy celé lokality denně a nepochybně budou znát i informace o vašem pozemku.

5. Stavební úřad. Ten by měl být prvním místem vaší návštěvy. Zde získáte všechny potřebné informace, které hledáte. Nicméně potřebujete vědět na co se ptát, a proto jej uvádím až na tomto místě. Před návštěvou stavebního úřadu si dopředu zjistěte pod jaké katastrální území vaše nemovitost spadá (nikoli jen obec) a také její parcelní číslo.

6. Žádost o územně plánovací informaci. Pokud chcete mít 100% jistotu, že váš vysněný dům na pozemku lze postavit, pak je nejlepší vyplnit formulář žádost o územně plánovací informaci, kam přiložíte jednoduchý půdorys domu, pohledy a zákres domu na pozemek. Stavební úřad se k vaší žádosti následně písemně vyjádří a vy budete vědět, zda lze vaše plány realizovat.

Pokud budete chtít jít víc do hloubky, doporučuji si objednat můj CHECK-LIST, kde vás podrobně seznámím se vším, co byste si měli před koupí stavebního pozemku prověřit a nešlápnout při koupi vedle.

 

Věděli jste že na přiklad že?

1. Můžete se stavět i na zahradě?
Zahrada, trvalý travní porost, vinice – tohle jsou druhy pozemků, které neříkají nic o tom, jestli je pozemek stavební, nebo ne. Z katastru opravdu existenci stavebního pozemku nevyčtete.

2. Napojení na vodovod
To, že je k pozemku přiveden veřejný vodovod, ještě neznamená, že voda poteče. Dodavatel vody může mít STOP stav a odmítne vás připojit. Při dnešním nedostatku podzemní vody to není nic nestandardního.

3. Elektrické dráty
Pokud povedou nad vašim pozemkem elektrické dráty, zbystřete! Čeká vás ochranné pásmo až 30 m, ve kterém nesmíte váš dům postavit!

4. Regulativy
Váš vysněný dům nepostavíte všude! V každé vesnici narazíte na regulativy stavby, které vám říkají, jak má budoucí stavba vypadat. Nejčastějí regulativy určují sklon a charakter střechy.

5. Zastavěnost pozemku
Věděli jste, že každý stavební úřad může počítat zastavěnost pozemku jiným způsobem?

6. Poplatek za „zhodnocení pozemku“
Víte co je to „poplatek za zhodnocení“ pozemku a kdy ho budete muset platit?

Dalších 37 doporučení najdete v nejrozsáhlejším materiálu na toto téma v České republice. Nikde jinde nenajdete tolik cenných informací na jednom místě!

Dále by vás mohlo zajímat, aneb časté dotazy klientů:

Na listu vlastnictví je uvedeno „orná půda“, znamená to, že pozemek není stavební?
Zda je pozemek stavební nebo ne, určuje platný územní plán, nikoli záznam na listu vlastnictví. Vyjmutí z půdního fondu se dělá až v rámci vyřizování stavebního povolení.

Kdo platí daň z převodu/nabytí nemovitosti?
Stále prodávající, proto doporučujeme celou kupní cenu složit do advokátní úschovy. Kupující je tak stále ručitelem pro případ, že prodávající daň nezaplatil.

Lze vzít hypotéka na stavební/nestavební pozemek?
Ano. Většina bank po vás bude chtít potvrzení stavebního úřadu, že je pozemek skutečně stavební. Pokud je pozemek nestavební, jeho hodnota bude výrazně nižší a nelze na něm dům postavit.

Musíme hned začít stavět?
Pozemek můžete vlastnit spoustu let a stavět nemusíte. Neexistuje žádný zákon, který by vás k tomu nutil. V případě, že jsou všechny sítě vyvedeny na hranici pozemku, tak ani nemusíte mít obavy, že by byl pozemek vyjmut z územního plánu pro bydlení. Ovšem pokud kupujete pozemek, který je zahrnutý v územním plánu jako stavební, ale nejsou tam vybudovány sítě, může dojít zase k jeho vyjmutí.

Mohu dům postavit kdekoli na pozemku?
Ano, pokud dodržíte zákonem dané odstupové vzdálenosti od sousedních pozemků a domů. V některý lokalitách je ale přesně vymezené umístění domů (regulační plán) nebo uliční čára, to je třeba prověřit na stavebním úřadě.

Musím žádat o stavební povolení nebo podat jenom ohlášení stavby?
To se řídí velikostí zastavěné plochy. Do 150 m2 stačí dát ohlášení stavby – vyřízení trvá většinou do 1,5měsíce. Nad 150 m2 je třeba podat stavební povolení – vyřízení trvá cca 3 měsíce.

 

Doufám, že vám můj článek pomohl a pokud byste chtěli zjistit mnohem víc, objednejte si můj CHECK-LIST, kde vás podrobně seznámím s tím, na co si dát pozor před koupí stavebního pozemku. Je to bezpochyby ten nejpodrobnější návod, který na českém realitní trhu najdete.