Regulace Airbnb ve světě

ZPĚT K VÝPISU ČLÁNKŮ

Služby typu Airbnb, využívané především ke krátkodobému prázdninovému pronájmu, si získávají čím dál větší popularitu. Mezi jejich výhody patří v porovnání s hotely snazší dostupnost, komfortnější prostředí a mnohdy i nižší cena. Některá velká města se ovšem potýkají s problémem – vzrůstá počet bytů, které jejich majitelé využívají pouze k pronájmu, a tím i nájem bytů dostupných k dlouhodobému pronájmu.

Některé z těchto měst se pokouší situaci řešit regulacemi a dodatečnými daněmi. Zavést regulační opatření se chystá i Praha, kde už teď výrazně vzrostly poplatky za krátkodobý pronájem.

Jaké jsou regulace pro Airbnb v USA?

New York – V budovách se třemi a více byty vám majitelé nemohou nabídnout pronájem přes Airbnb na méně než 30 dnů. New Yorčané si dokonce schválili zákon, podle kterého jsou pronájmy kratší než 30 dnů protiprávní! Výjimkou je, pokud sami majitelé v bytě během pronájmu přebývají.

San Francisco – Svůj byt mohou pronajímat pouze obyvatelé, kteří zde mají hlášené trvalé bydliště. Pokud ale během pronájmu hostitel není přítomen, omezuje se doba možného pronájmu na 90 dní v roce.

Orlando – Ubytování, ve kterém lze zůstat na méně než týden, je považováno za hotel/motel. Ty jsou ovšem ve většině standardních obytných zónách zakázané. K pronájmu tedy potřebujete licenci.

Filadelfie – Trvalé bydliště může být pronajato pouze na 90 a méně dní v roce. Zároveň nesmí být pronajímáno na více než 30 dní v kuse.

Los Angeles – Hostitelé nemohou pronajímat svůj byt na více než 180 dní v roce. Pokud je pronajímatelem nájemník, musí si opatřit písemný souhlas od majitele.

Miami – Pronajímat lze maximálně na 180 dní v roce. Přes noc je kapacita nájemníků omezená na dva na každý pokoj (plus dva nájemníci k celkovému počtu) až do maximální výše 12 lidí. Přes den je tato kapacita navýšená na 16. Pokud pronajímáte nemovitost v okruhu 762 m (2500 stop) od školské instituce, musíte si vyžádat potvrzení, že host není registrovaný v seznamu sexuálních násilníků.

Washington DC – Hostitelé mohou pronajímat pouze své trvalé bydliště. Také musí mít tzv. Basic Business License.

Jaké jsou regulace pro Airbnb v Evropě?

Berlín – V roce 2016 byl vydán zákon, že majitelé bytových domů nemohou své byty pronajímat ke krátkodobému pobytu. Tento zákaz byl sice zrušen, ovšem jen za určitých podmínek. Například si hostitelé musí vyžádat speciální povolení své čtvrti. Na druhou stranu budou povolení potřebovat i majitelé, kteří svůj byt nechají prázdný po dobu delší než tři měsíce. Pronajímat pokoj je možné pouze tehdy, pokud jeho plocha netvoří více jak 50 % celkové plochy bytu. Vlastníci dvou a více nemovitostí mohou jednu z nich pronajímat neomezeně. Sdílet ubytování s hostem je možné pouze na 60 dní v roce.

Barcelona – Všechny byty určené k pronájmu na Airbnb musí být zaregistrované a získat povolení od vedení města. Po komplikacích v předchozích letech společnost Airbnb souhlasila s odstraněním nabídek, které podmínku nesplňují.

Paříž – Nemovitost nesmí být krátkodobě pronajata na více než 120 dní v roce. U každého bytu by teď mělo být odpočítávání, které udává, kolik dní z limitu ještě zbývá. Ubytování musí být oficiálně registrované, takže ze stránky Airbnb zmizely nabídky, které tuto podmínku nesplňovaly. Tento zákon vyšel v platnost na sklonku roku 2017 a platí i pro jiné ubytovací služby, např. Homelidays nebo Abritel.

Amsterdam – Sdílení domova je možné pouze na 60 dní v roce. Takto mohou byt či dům obývat maximálně 4 osoby najednou.

Reykjavík – Domov může být pronajat maximálně na 90 dní v roce. V případě překročení limitu nebo v případě výdělku většího než 8000 islandských korun (1 496 Kč) je nutné si opatřit licenci. Za rok si obyvatelé pronájmem mohou vydělat maximálně milion islandských korun (187 000 Kč). Všechny pronajímané nemovitosti musí být registrované a splňovat zdravotní a bezpečnostní podmínky.

Jaké jsou regulace Airbnb v Asii?

Japonsko – 15. června 2018 byl uveden v platnost zákon, který nařizuje, že pronajímatelé musí mít registrační číslo. Hostitelé dále musí svým hostům nabízet dodatečné služby, mezi které patří úklid a zákaznická telefonní linka. Maximální doba pronájmu je 180 dní v roce. Nový zákon vyvolal spoustu stížností, jelikož japonská vláda prosadila okamžité zrušení všech rezervací, které nové podmínky nesplňovaly. Toto zrušení se ovšem dotklo i těch hostitelů, kteří si o registraci sice zažádali, ale ke dni 15. června byli stále v čekací lhůtě. Omezení platí pro celé Japonsko. Některá města na sobě mají uvalené další regulace, např. turisticky oblíbené Kjóto může nabízet krátkodobé ubytování v obytných zónách pouze mezi polovinou ledna a polovinou března, kdy je zde nejmenší cestovatelský ruch.

Thajsko – Situace v Thajsku se vyvíjí. Vláda se snaží prosadit zákaz krátkodobých pronájmu bytů, které mají víc než tři místnosti. Jenže pokud takovéto pronájmy nejsou povolené, musí tak být zároveň specifikováno v pravidlech dané nemovitosti. Změna těchto „domácích“ pravidel je možná, pokud bude souhlasit více než polovina nájemníků.

Malajsie – Zde se situace v různých městech liší. Nejpřísnější zákony má ostrov Penang. Každý prostor ke krátkodobému pronájmu je zde považovaný za hotel či jiné ubytovací zařízení. A jako takový potřebuje úřední povolení, zda jeho fungování není v rozporu s územním plánem v oblasti. Naopak Kuala Lumpur je k hostitelům benevolentní. Neplatí zde žádné oficiální regulace kromě těch, které si nastaví sami hostitelé.

Singapur – Pokud chce hostitel pronajímat byt na dobu kratší než šest měsíců, potřebuje povolení URA. Nemovitost může být pronajata maximálně šesti lidem zároveň, pokud mezi sebou tito lidé nemají žádný vztah. Projednává se ovšem návrh, který by pravidla zmírňoval.

Myanmar (Barma) – Myanmar je jediná země, která zákonem úplně zakazuje krátkodobé ubytování. Tento zákon pochází z roku 1947 a stanovuje, že návštěvníci z cizích zemí musí být ubytováni v hotelu. Nicméně ministr turismu, U Htay Aung, povolil ubytování i v soukromých objektech, pokud hostům nezbývá žádná jiná možnost.

Jak je na tom Praha?

Airbnb funguje v Česku od roku 2009. V hlavním městě přes tuto službu pronajímá svůj byt asi 7200 hostitelů, z nichž více než polovina nabízí pouze jednu nemovitost. Pro zabránění přílišné profesionalizaci byla na zprostředkování ubytování uvalena dodatečná daň, která dosavadní náklady zvedá až o polovinu. Zároveň se jedná o tom, že pronajímat byt či dům bude možné jen na 90 či na 120 dnů v roce.

Regulace Českou republiku, potažmo jen Prahu dřív nebo později zasáhnou. O tom není pochyb! Například všichni kandidáti na pražského primátora se před komunálními volbami 2018 vyjádřili, že jsou pro zavedení regulací pro krátkodobé ubytování.

Pokud je vaše realitní investice postavena pouze a jen na krátkodobém ubytování a nemáte variantu B, v ideálním případě i variantu C, buďte obezřetní a zvažte zda není ten pravý čas z investice vystoupit. Dnes se vám ještě podaří váš byt investorům s příslibem vyššího kapitalizačního zisku a návratnosti investice (díky krátkodobému pronájmu) prodat. Pokud by ale nový zákon, nebo obecně závazná vyhláška obce spatřila světlo světa, bude na prodej založený na investičních číslech už pozdě…

O tom jaké jsou možnosti regulace krátkodobého pronájmu v Praze, píšu v tomto článku.